Wielkopolanie słyną z gospodarności, a Lech Poznań od wielu lat kojarzony jest w świecie piłki jako kuźnia talentów. Z okazji dzisiejszego rekordowego transferu Jakuba Modera do Brighton postanowiliśmy przedstawić Wam zestawienie zawodników, którzy opuszczali Poznań za niemałe pieniądze i kontynuowali swoją karierę w ligach silniejszych niż Ekstraklasa.
10. Karol Linetty (wiek w momencie transferu: 21 lat) - 3,1 miliona euro - Sampdoria
Środkowy pomocnik od początku swojej kariery był związany z Lechem i rok po zapewnieniu Kolejorzowi mistrzostwa Polski wyjechał do Serie A, która stałą się wtedy, czyli w okolicach 2016 roku popularnym kierunkiem wśród polskich piłkarzy. Tego lata za dwa razy więcej rozgrywający odszedł z Sampdorii do Torino. Linetty we Włoszech dojrzał jako atleta i piłkarz, niestety do dania mu szansy w kadrze nie dojrzał wciąż selekcjoner Jerzy Brzęczek.
9. Rafał Murawski (27 lat) - 3,2 miliona euro - Rubin Kazań
Reprezentant Polski wyjechał do Rosji po chyba najlepszym swoim sezonie w karierze (2009/10), ale już po półtora roku powrócił jednak do stolicy Wielkopolski. Lech na całej operacji wyszedł na plus, bo kwota transferu powrotnego oscylowała w granicy miliona euro.
8. Aleksandyr Tonew (23 lata) - 3,2 miliona euro - Aston Villa
Bułgar po wyjeździe ze stolicy Wielkopolski nie poradził sobie w dużo mocniejszych ligach. Z Aston Villi trafił do Celticu, później zdarzyła mu się nieco dłuższa przygoda we Włoszech, by ostatecznie trafić do bułgarskiego Botewu Płowdiw, który latem 2020 nie przedłużył z nim kontraktu i obecnie Tonew jest wolnym zawodnikiem.
7. Artjoms Rudnevs (24 lata) - 3,5 miliona euro - HSV Hamburg
To był napastnik! Więcej o jego dokonaniach w Lechu Poznań przeczytacie w jednym z naszych tekstów #StranieriDekady. Niestety dla Łotysza okres jego świetności przypadł właśnie na etap gry w Kolejorzu i w wieku zaledwie 29 lat z powodów osobistych napastnik zdecydował się zakończyć karierę.
6. Łukasz Teodorczyk (23 lata) - 4 miliony euro - Dynamo Kijów
Do Poznania trafił w wieku 22 lat z Polonii Warszawa i już po półtora roku postanowił wyjechać na Ukrainę. Później był wypożyczony do Anderlechtu, gdzie w sezonie 2016/17 został królem strzelców ligi belgijskiej. Stamtąd trafił do Udineses Calcio, a ostatniego dnia przedłużonego letniego okienka transferowego Teo został wypożyczony do ostatniego rywala Poznańskiej Lokomotywy z eliminacji Ligi Europy, Royal Charleroi.
5. Dawid Kownacki (20 lat) - 4 miliony euro - Sampdoria
Ze względu na talent szybko okrzyknięty został nowym Lewandowskim, nawet udało się go sprzedać za niewiele mniej niż świeżo upieczonego zdobywcę nagrody Piłkarza Roku UEFA i choć jego debiutancki sezon w Serie A nie wyglądał najgorzej, to Kownacki nie do końca potrafił się odnaleźć we włoskiej szatni i przeniósł się do Fortuny Dusseldorf, z którą w zeszłym sezonie spadł do 2. Bundesligi. Aktualnie po groźnej kontuzji próbuje wrócić do formy.
4. Kamil Jóźwiak (22 lata) - 4.3 miliona euro - Derby County
Diament szlifowany od juniorskich lat w Poznaniu. Skrzydłowy reprezentacji Polski od dłuższego czasu pokazywał stabilną i wysoką formę, co w końcu musiało zaprocentować transferem do lepszej ligi. Co prawda Jóźwiak trafił do klubu z zaplecza Premier League, ale dzięki temu ma szansę na grę w pierwszym składzie i już w debiucie zanotował asystę przy golu Jacka Marriotta.
3. Robert Lewandowski (21 lat) - 4,75 miliona euro - Borussia Dortmund
Tego zawodnika nie trzeba nikomu przedstawiać, nie tylko w Polsce, ale i na świecie! Lewandowski odchodził z Poznania po zdobyciu mistrzostwa Polski i korony króla strzelców Ekstraklasy. Choć dopiero trzecie miejsce w tym zestawieniu najlepszego piłkarza Ligi Mistrzów UEFA 2020 może dziwić, to pamiętajmy jednak, że do tego transferu doszło równe dziesięć lat temu, a wtedy ta kwota była warta o wiele więcej. Dodatkowo warto przypomnieć, że to wciąż największy transfer w karierze kapitana reprezentacji Polski, bo do Bayernu Monachium Lewy trafił za darmo.
2. Jan Bednarek (21 lat) - 6 milionów euro - Southampton FC
Transfer stopera również był nieprzeciętnym wydarzeniem, w końcu nie często się zdarza, żeby polski zawodnik bezpośrednio z Polski wyjeżdżał do Premier League. Choć początki Bednarka na Wyspach nie były najłatwiejsze, to obecnie Bedi jest podstawowym graczem Świętych i mocno pracuje na transfer do jeszcze lepszego klubu z czego poznaniacy też pewnie mają zapewnione korzyści.
1. Jakub Moder (21 lat) - 11 milionów euro - Brighton & Hove Albion
Gdy tylko pojawiły się pierwsze plotki o tym transferze, od razu ogłoszono go transferowym majstersztykiem w wykonaniu zarządu poznańskiego klubu. Nie dość, że Moder jest zdecydowanie najdroższym piłkarzem, który kiedykolwiek opuścił polską ligę, to w dodatku automatycznie został wypożyczony do Kolejorza na kolejny rok. Albo pół, jeśli angielski klub zdecyduje się ściągnąć Lechitę wcześniej, będzie musiał dodatkowo zapłacić, jak twierdzi Mateusz Borek, będzie to dodatkowe półtora miliona euro.
Wśród dziesięciu piłkarzy, za których Lech Poznań otrzymał najwięcej gotówki, aż ośmiu to reprezentanci Polski, a pięciu z nich trafiło do Kolejorza w wieku juniorskim. To najlepiej świadczy zarówno o sile poznańskiej akademii, jak i znaczeniu Dumy Wielkopolski dla całej piłkarskiej Polski. A patrząc na obecny skład Lecha Poznań, wydaje się, że Kuba Moder to nie ostatni zawodnik, który przebił rekord transferowy Jana Bednarka.
Wszystkie kwoty za Transfermarkt.pl
0 komentarze:
Prześlij komentarz