Cóż, przyszedł ostateczny czas rozliczeń. Ostatni dzień roku to oczywiście moment wielu podsumowań, również u nas. Przedstawiamy ranking najpopularniejszych artykułów mijającego 2014 roku.
31 grudnia 2014
I dzień TCS: wzloty i upadki mistrzów olimpijskich
31.12.14 tekst Mateusz Włodarczyk
Turniej Czterech Skoczni, to najbardziej prestiżowe zawody w skokach narciarskich, są niczym Wielki Szlem w tenisie, Liga Mistrzów w piłce nożnej czy Tour de France dla kolarzy. W poniedziałek zainaugurowana została 63. edycja imprezy. Po pierwszym konkursie wykrystalizowała się nam grupa sześciu pretendentów do tytułu, wśród nich Kamil Stoch!
30 grudnia 2014
Orły za granicą: bramkarze
Kiedy czytamy skład Reprezentacji Polski i porównujemy nazwiska
piłkarzy z tymi w T-Mobile Ekstraklasie, musimy się nieźle nagimnastykować, by
znaleźć jakiekolwiek podobieństwa. Niestety, trzeba sobie powiedzieć, że polska
piłka od kilku lat stoi na bardzo niskim poziomie. Jednak nie oznacza to, że
nie ma dobrych polskich piłkarzy. A już szczególnie bramkarzy.
Guardioleon - Bonaparte XXI wieku
30.12.14 tekst Zbyszek Jankiewicz
Napoleon Bonaparte był
wielkim dowódcą, doszedł na sam szczyt, mimo że wywodził się z
chłopskiej rodziny. W tym artykule chciałbym zaakcentować
podobieństwo do... Josepa Guardioli.
Jak rozpocząć przygodę z dziennikarstwem? Dołącz do nas!
30.12.14 tekst Piotrek Przyborowski
Kochasz sport, jesteś nie tylko wiernym kibicem swojej drużyny, ale obojętne nie pozostają Ci też inne dyscypliny? Jeśli tak, to a o sporcie jest idealnym miejscem dla Ciebie!
29 grudnia 2014
Galaktyczny rok Realu Madryt
29.12.14 tekst Zbyszek Jankiewicz
Zaczynamy różnego rodzaju podsumowania mijającego już 2014 roku. Dzisiaj czas na drużynę roku, którą bezsprzecznie został Real Madryt. Królewscy wreszcie są królewscy!
28 grudnia 2014
Kto tym razem, Sepp?
Ceremonia FIFA Ballon
d’Or zbliża się wielkimi krokami. Wielu piłkarzy otrzyma ciekawe wyróżnienia za
swoje osiągnięcia piłkarskie. Oczy wszystkich są jednak najbardziej skupione na
głównym wydarzeniu wieczoru, którym jest oficjalne wręczenie Złotej Piłki FIFA zawodnikowi,
który według głosowania został uhonorowany mianem najlepszego piłkarza na świecie
w roku 2014. Nominowani?
26 grudnia 2014
Boxing Day, czyli cudowny świąteczny prezent od Premier League
Kiedy w Polsce piłkarze spokojnie zbijają bąki, a w Hiszpanii czekają na Święto Trzech Króli, to w Anglii grają. Boxing Day to cudowny dzień również dla kibiców Premier League. I trzeba przyznać, że w dzisiejszych meczach piłkarze sprawili nam kilka niezłych prezentów.
Im kończą się kontrakty #2 Polscy mocarze
26.12.14 tekst Piotrek Przyborowski
Dzisiaj trochę o krajowym podwórku. Wielu piłkarzom występującym na co dzień w T-Mobile Ekstraklasie wygasają bowiem kontrakty. Gdzie trafią? Czy pozostaną w rodzimej lidze? Przekonajcie się sami!
25 grudnia 2014
Im kończą się kontrakty #1
25.12.14 tekst Piotrek Przyborowski
Sami Khedira, Emmanuel Adebayor, Stéphane Mbia, Luiz Adriano, a przede wszystkim John Terry i Steven Gerrard. Co łączy tych wszystkich zawodników? To, że już za kilka dni teoretycznie będą mogli oficjalnie podpisać wstępne umowy z nowymi pracodawcami. W nowym cyklu postanowiliśmy więc zaprezentować Wam historie takich właśnie piłkarzy.
23 grudnia 2014
Geniusz powrócił. Marsylia mistrzem jesieni
23.12.14 tekst Piotrek Przyborowski
Wydawać by się mogło, że z petrodolarami nie da się walczyć. On jednak umie. Nazywa się Marcelo Bielsa, od tego sezonu jest trenerem Marsyli, którą właśnie doprowadził do mistrzostwa jesieni we francuskiej Ligue 1.
21 grudnia 2014
Odrodzą się jak feniks z popiołów?
Wszyscy pamiętamy złotą erę Sir Aleksa Fergusona. Na stanowisku szkoleniowca drużyny z Old Trafford dokonywał rzeczy niesamowitych. Patrząc na to w dniu dzisiejszym wielu zadaje sobie pytanie: Gdzie ten wielki Manchester United sprzed zaledwie kilku lat?
Nie tylko Lech walczy o mistrzostwo
21.12.14 tekst Piotrek Przyborowski
W Poznaniu od kilku lat sport na najwyższym poziomie jednak nieco podupada, przynajmniej jeśli chodzi o walkę o tytuły mistrzowskie w sportach drużynowych. Jak pod wiatr postępuje jednak DSW Waterpolo Poznań, które w ten weekend dwukrotnie pokonało GKPW 59 Gorzów Wielkopolski.
20 grudnia 2014
Real dopisał sobie kolejne trofeum
20.12.14 tekst Zbyszek Jankiewicz
Dziś zakończyły się Klubowe Mistrzostwa Świata. W samym turnieju w sumie bez niespodzianki, bo triumfatorem okazał się zwycięzca Ligi Mistrzów, czyli Real Madryt. Małą sensację jednak mieliśmy.
Wielka kasa dla juniorów, czyli upadek idei futbolu?
20.12.14 tekst Piotrek Przyborowski
W futbolu już od dobrych kilkunastu lat panuje wielka forsa. Niemniej, od kilku lat zaczyna to nabierać naprawdę niebezpiecznych barw. Kilkaset tysięcy złotych dla 16-latka? To może naprawdę zawrócić w głowie!
19 grudnia 2014
Arkadiusz Milik - polski Ibrahimović?
Ostatnio naprawdę wiele czytamy o Arku Miliku. Polski napastnik
grający formalnie dla Bayeru Leverkusen, jest obecnie na wypożyczeniu w Ajaksie
Amsterdam. Podczas jego krótkiej przygody w Bundeslidze, nie dało się zauważyć
naprawdę mocnych stron tego piłkarza. Wydaje się jednak, że Arek znalazł swoje
miejsce i kto wie, czy nie zagrzeje go dłużej…
16 grudnia 2014
Klęska na własne życzenie?
16.12.14 tekst Artur Kwiatkowski
Reprezentacja polskich szczypiornistek przegrała niestety swój przedostatni mecz na Mistrzostwach Europy na Węgrzech i Chorwacji. Tym razem lepsze okazały się Norweżki. Co najlepsze, jak w meczu z Danią, reprezentantki naszego kraju w pierwszej połowie prezentowały postawę na najwyższym światowym poziomie. W drugiej kompletna kicha, spadek poziomu o 80%. Dlaczego? Dobre pytanie!
15 grudnia 2014
Jak to Łysy z UEFA rozlosował kulki
15.12.14 tekst Mateusz Włodarczyk
Od lat wszyscy czekają na Łysego z UEFA, czyli Gianniego Infantino i jego kulki. Nie inaczej było i dzisiaj podczas losowania Ligi Mistrzów, które odbyło się w szwajcarskim Nyonie. I trzeba przyznać, że Włoch i spółka wylosowali nam kilka ciekawych par 1/8 finału tych elitarnych rozgrywek.
14 grudnia 2014
Polskie Dumy Narodowe: Kibice
14.12.14 tekst Mateusz Włodarczyk
Ostatnie w tym roku Polskie Dumy Narodowe będą o każdym z nas. To dzięki nam, kibicom, każda impreza organizowana w Polsce ma swój klimat. Tylko u nas sportowcy uprawiający piłkę nożną, siatkówkę, piłkę ręczną, a nawet skoki narciarskie czują się jak bogowie. I to nie tylko ci nasi, ale także zawodnicy zupełnie nam obcy. Wszyscy chętnie przyjeżdżają do Polski.
Raport Kolejorz #15
Święta co raz bliżej, Lechici kończą tegoroczne rozgrywki. Mając na
koncie trzy ładne zwycięstwa i pozostawiając dość dobre wrażenie na wiosnę. Jak
upłynął nam ten tydzień? Raport Kolejorz #15!
10 grudnia 2014
A jednak City! Poza tym faworyci
10.12.14 tekst Piotrek Przyborowski
Wczoraj mieliśmy mniejsze i większe niespodzianki w Lidze Mistrzów. Dzisiaj ich zabrakło, chociaż zależy jak traktować awans jałowego w tym sezonie Manchesteru City. Czas podsumować środowe spotkania w tym europejskim cyrku piłkarskim.
9 grudnia 2014
Real jak po swoje. Podsumowanie wtorkowych meczów
9.12.14 tekst Zbyszek Jankiewicz
Real Madryt pokonał dziś Ludogorec Razgrad 4:0 w ostatniej kolejce grupy B Ligi Mistrzów, przypieczętowując tym samym awans do 1/8 finału oraz pobijając rekord Barcelony Franka Rijkarda: 18 zwycięstw z rzędu. W reszcie spotkań mieliśmy większe i mniejsze emocje.
Juventus gra o życie. Nie tylko on
9.12.14 tekst Piotrek Przyborowski
Można by sądzić, że wraz z rewolucją w Lidze Mistrzów i pojawieniem się w niej nieco słabszych na papierze drużyn, przed ostatnią serią gier będziemy się już tylko zastanawiać, która z europejskich potęg wygra poszczególne grupy. Nic bardziej mylnego! Już dzisiaj rozpoczynamy decydującą, bo ostatnią kolejkę fazy grupowej tych elitarnych rozgrywek i trzeba przyznać, że wciąż jest wiele niewiadomych.
Tenisowy renesans
9.12.14 tekst Mateusz Włodarczyk
Martina Navrátilová, amerykańska tenisistka urodzona w czeskiej Pradze, zwyciężczyni wszystkich turniejów Wielkiego Szlema, jedna z najlepszych zawodniczek w historii tej dyscypliny. Zakończyła swoją 31-letnią (!) karierę dopiero w 2006 roku, a osiem lat później, dokładniej wczoraj, została super trenerką najlepszej Polki, Agnieszki Radwańskiej.
8 grudnia 2014
Raport Kolejorz #14
Wzloty i upadki. Cóż, czyżbyśmy znów byli świadkami
kolejnego wzlotu? Od porażki z Piastem piłkarze Lecha chyba wyciągnęli wnioski
i świetnie spisali się w meczu z Górnikiem. Dziś natomiast walka do końca
ewidentnie się opłaciła i Lechowi udało się ostatecznie wygrać spotkanie w Krakowie.
Jak jednak minęła nam reszta tygodnia?
6 grudnia 2014
Wielki Klopps? Chyba jednak nie
6.12.14 tekst Piotrek Przyborowski
Nikt tego nie rozumie, ale to się jednak dzieje. Borussia Dortmund w Lidze Mistrzów gra w rewelacyjnie, a w Bundeslidze... musi uciekać ze strefy spadkowej! Nic innego, jak istny Doktor Jekyll i pan Hyde w niemieckim wydaniu.
4 grudnia 2014
Złota Piłka: Gdzie jest Khedira?!
4.12.14 tekst Zbyszek Jankiewicz
W zeszłym tygodniu poznaliśmy trzech piłkarzy nominowanych do Złotej Piłki 2014. Nie było to raczej dla nikogo zaskoczeniem, są to: Cristiano Ronaldo, Leo Messi i Manuel Neuer. Jednakże pominęto jednego zawodnika. Kapitalnego technicznie gracza. Idola młodzieży na całym świecie. Piłkarza o niespotykanej wręcz kreatywności i fenomenalnym przeglądzie pola. Z piłką porusza się niesłychanie lekko, jego sztuczki techniczne zapierają dech w piersiach kibicom. Poprowadził swoje drużyny do mistrzostwa świata i Ligi Mistrzów. Tak, chodzi o Samiego Khedirę.
3 grudnia 2014
Raport Kolejorz #12 & #13
Dłuższa przerwa, a w Lechu właściwie nie wiele się działo. Wszyscy mówią, ile to trzeba zmienić, co wpływa na taką grę a nie inną, dlaczego Lech traci niepotrzebnie punkty, które ze spokojem mógłby zdobywać. Dziś podwójne wydanie Raportu Kolejorz #12 i #13!
Reprezentacje zmorą Lechitów
Jak dotąd mieliśmy już trzy
przerwy na zgrupowania reprezentacji i niestety żadna z nich nie wpłynęła
dobrze na drużynę Skorży. Tak się składa, że każda z tych przerw ciągnęła za
sobą coraz więcej niekorzystnych skutków, co ostatecznie doprowadziło do
kompletnego rozregulowania Poznańskiej Lokomotywy. Po każdym takim wyjeździe
Lechici jakby zapominali jak się gra. Zespół nie jest zgrany, a to nie wróży
dobrze przyszłości klubu…
Piast zapisuje się w historii
23 listopada po raz pierwszy w
historii meczów Piasta Gliwice z Lechem Poznań, w najwyższej klasie
rozgrywkowej (Ekstraklasa), Gliwiczanie wygrali z Poznaniakami. Gospodarzom
udało się strzelić jedną bramkę więcej, w efekcie czego ostatecznie Lech
przegrał 3:2. Niestety, ale sami byli sobie winni. Owszem, piłkarze zaliczyli
dobrą pierwszą połowę. Do szatni schodzili z wynikiem 0:1, po golu Pawłowskiego
z 3. minuty meczu.
W ostatnich meczach Kolejorz
bardzo często trafiał wcześnie do bramki, czego przykładem jest na przykład
bramka z 8 sekundy meczu, w zwycięskim spotkaniu w PP, z Jagiellonią Białystok.
Wówczas Lechici wygrali 4:2, ale był to jeden z nielicznych przypadków,
ponieważ warto nadmienić, że w pozostałych meczach przeważnie końcowy rezultat
to remis, lub nawet przegrana. Również w przypadku meczu z Jagą, Lechici
potrafili prowadząc już w 7. minucie 2:0, dać sobie wbić dwie bramki na remis,
jeszcze w pierwszej połowie.
Druga połowa należała jednak już
do Gliwiczan. Gospodarze w ciągu 5 minut trafili do siatki Gostomskiego dwa
razy. W 47. minucie wyrównał Wilczek, a 50. podwyższył Szeliga. Lechici
walczyli i próbowali jakoś zagrozić bramce Cifuentesa, jednak próby te były
daremne. Dopiero w 68. Minucie wyrównał Marcin Kamiński, po dość dziwnym golu z
ostrego kąta, który zaskoczył kompletnie bramkarza Piasta. Obie drużyny nie
wyglądały jednak na zadowolone i gol wisiał w powietrzu. Ostatecznie na 4
minuty przed końcem, fenomenalnego gola na 3:2 zdobył Podgórski i Lech wracał
do Poznania z pustymi rękami.
Brak prawidłowej organizacji gry
Asystent trenera – Maciej Rząsa
mówi, że w grę Lecha lubi wkradać się nierozważna gra, brak koncentracji, a w
efekcie czego, także indywidualne błędy, co przekłada się na słabe wyniki
zespołu. Mimo ostatniej wygranej z Górnikiem, ich dotychczasowe osiągnięcia nie
budziły w kibicach entuzjazmu…
Kto na L4?
Z problemami zdrowotnymi wciąż
borykają się Karol Linetty i Szymon Drewniak. Oprócz nich w meczu z Górnikiem
nie wystąpił także Barry Douglas, który również nie zdążył wrócić do pełnej
sprawności. Mówiono o słabszym przygotowaniu Luisa Henriqueza, tymczasem Panamczyk
zagrał w niedzielę i grał niesamowicie. Jest on typowym przykładem piłkarza,
który… mocno pracuje na sukces zespołu. Wciąż brakuje Kebby Ceesay’a i Macieja
Wilusza, jednak w piątek dowiedzieliśmy się także, że Vojo Ubiparip nie
wybiegnie na murawę do końca tego roku. Serbski napastnik nie może uporać się z
ciągłymi urazami. Teoretycznie wyleczył już urazy łydek, jednak wciąż lekarze
mają obiekcje, co do możliwości gry piłkarza w meczach.
Nie potrafimy pozamiatać!
Tymi słowami podsumował ostatnie
wyczyny Kolejorza Łukasz Trałka. Co racja to racja! Rozgrywający Lechitów
zaznacza dobre starty zespołu, szybkie bramki, jednak trapi go to, że drużyna
nie idzie za ciosem i nie dąży do podwyższenia rezultatu. Niewątpliwie jest to
prawda i widać, że brak motywacji od początku spotkania do ostatniego gwizdka
źle wpływa na zespół, który potrafił odnosić już lepsze wyniki… Ach te
spotkania z Manchesterem City czy Juventusem Turyn… Czy to kiedykolwiek wróci?
1 grudnia minęły dokładnie cztery lata od śniegowego spotkania z Juventusem Turyn. Dobre czasy...
Skorży nie podoba się charakter zespołu?
Cóż mogę powiedzieć? Mnie też się
nie podoba! Co więcej, uważam, że ta drużyna prawie w ogóle nie ma charakteru, ale
to nie ja jestem trenerem, lecz właśnie Pan, Panie Macieju. Szkoleniowiec
drużyny jest odpowiedzialny za odpowiednie przygotowanie psychiczne zespołu,
dobrą atmosferę w drużynie, dostosowanie odpowiedniego programu treningowego i
ustalenie stosownego składu na dane mecze tak, aby drużyna odnosiła jak
najlepsze wyniki. Nie mówię od razu o samych wygranych, ale na pewno nie o przegranych
meczach, tym bardziej ze słabymi drużynami… To co piłkarze pokazali w meczu w
Gliwicach jest widocznie adekwatne, do tego, jak Pan dba o poprawną kondycję
zespołu, zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Wydawało mi się, że do klubu
przyjdzie wreszcie ktoś co coś wniesie i owszem, na początku tak było, jednak
później się zawiodłem, i mam nadzieję, że już się nie zawiodę…
Tym razem ze śląskiego do nas!
W niedzielę Lech Poznań rozegrał przy
Bułgarskiej mecz z Górnikiem Zabrze, zakończony wynikiem 3:0. Co powiemy?
Wreszcie, normalka, gratulacje? Ja raczej skłonił bym się ku temu, by użyć
każdego po trochu. Dlaczego? Otóż, wreszcie Lechici wygrali pewnie i w dobrym
stylu. Normalka, ponieważ jak na razie, w tym sezonie Lech Poznań oddał tylko
jeden mecz, w sierpniu, z Wisłą Kraków (2:3). Reszta wyników nie zadowala w
100%, bo są tu w większości remisy, jednak brak przegranych przed własną
publicznością to już coś i za to im także trochę gratuluję. Przejdźmy jednak do
meritum.
Pierwsza połowa od początku
wydawała się należeć do Górnika, która kilkoma akcjami postraszył nieco bramkę
Buricia. Szczęśliwie Lechici ocknęli się i to już w 11. minucie spotkania,
kiedy gola na 1:0 wbił Kasper Hamalainen, po świetnej akcji zespołowej,
idealnym dośrodkowaniu i perfekcyjnym strzale główką Fina. Lechici nie
odpuszczali i dali kilka lekcji Steinborsowi. Ostatecznie w 36. minucie bramkę strzelił
Szymon Pawłowski, zapewniając Lechowi ładne prowadzenie do przerwy.
W drugiej połowie z boiska zszedł
Zaur Sadajew, który wyraźnie prosił się o czerwoną kartkę, czego jak widać
chciał uniknąć trener. Nie rozumiem jednak decyzji o pierwszej żółtej kartce,
która padła w dość dziwnej sytuacji, po której obiektywnie ukarałbym piłkarzy
obu drużyn, a nie Zaura. Kibice Kolejorza byli wyraźnie… zdegustowani decyzją
arbitra, co miało bezpośredni wpływ na późniejsze kreatywne przyśpiewki w
kierunku pana Bartosza Frankowskiego. W 63. minucie na 3:0 podwyższył Tomek
Kędziora ostatecznie ustalając wynik meczu. Pod koniec oglądaliśmy naprawdę
wspaniałą grę w obronie, z dobrymi kontrami. Taką powinniśmy oglądać zawsze,
ale niestety nie zawsze Lechici nam na to pozwalają.
Kto w formie?
Podsumowując krótko ostatnią
formę piłkarzy, mogę powiedzieć, że naprawdę ładnie grają ostatnio w obronie
Kędziora, Arajuuri i Henriquez. Ten ostatni to istny gladiator, zawsze odważnie
walczy o piłkę. Dobrze spisuje się także Trałka i Hamalainen, a co raz lepszą
wprawę nabiera Jevtić. Na korzyść działa także ambicja Pawłowskiego i
Lovrencsicsa, którzy niewątpliwie są motorami napędowymi Kolejorza. Na szpicy
nie mam faworytów, bo chociaż podoba mi się zaangażowanie Kownasia, to jeszcze
troszkę mu brakuje do Ekstraklasy. Wiem jednak, że z niego będzie jeszcze ktoś.
Tyle po tej długiej przerwie, w Lechu wzloty i upadki, to lepiej, to
gorzej. Szóste miejsce w tabeli to jednak i tak satysfakcjonujące osiągnięcie,
i możemy się z niego cieszyć.
Autor: Jan Śmiełowski | jachurzeski.aos@gmail.com
Autor: Jan Śmiełowski | jachurzeski.aos@gmail.com
2 grudnia 2014
Koniec meczu dla Ryszarda Grobelnego
2.12.14 tekst Piotrek Przyborowski
Ryszard Grobelny przez lata swoich rządów niektóre sporty w Poznaniu znacząco rozwinął, inne za jego kadencji kompletnie się zwinęły. Czas więc podsumować te 16 lat pod względem czysto sportowym.
Subskrybuj:
Posty (Atom)
polecamy
o tym się pisze
piłka nożna
(
991
)
polska
(
894
)
poznań
(
752
)
Ekstraklasa
(
655
)
Lech Poznań
(
601
)
świat
(
227
)
Warta Poznań
(
210
)
Transfery
(
189
)
inne sporty
(
129
)
Dariusz Żuraw
(
88
)
reprezentacja Polski w piłce nożnej
(
53
)
II liga
(
48
)
III liga
(
47
)
wywiad
(
47
)
I Liga
(
41
)
Robert Lewandowski
(
28
)
Myśli Zbyszka
(
24
)
Euro 2020
(
9
)
Polskie dumy narodowe
(
6
)